Ефективността на климатичните системи напоследък се отчита от така наречения Seasonal Energy Efficiency Ratio или Средна сезонна енергийна ефективност което по дефиниция от Климатично,отоплителния и хладилен институт е стандарт ARI 210/240 , е стойността на коефициента на преобразуване на всяка климатична система к.акто и на въздушно-помпеното оборудване..
Коефициентът SEER отчита стойността на изходната охладителна мощност на уреда в Btu( British thermal unit) през конкретния охладителен сезон спрямо цялото количество изразходена електрическа енергия във ват-часове през същия период.
Колкото по-висок е EER , толкова по-ефективна е машината.
Например, да разгледаме климатик с мощност 5000-Btu за час( 1500Вт) , със SEER от 10Btu/W-h, работейки за 1000 часа за годишен охладителен сезон ( например 8 часа за 125 дни).
Годишната охладителна изходна мощност ще бъде:
5000BTU/ч. * 8ч./ден * 125 дни/год. = 5000000 BTU/годишно
Със SEER равен на 10, годишно изразходваната електрическа енергия ще бъде:
5000000 BTU/год./10 BTU/Вт.*ч.=500000Вт/год.
Средната използвана мощност също може да бъде калкулирана по-лесно като:
Средна мощност = (BTU/h)/(SEER)=5000/10=500W
Ако цената на електричеството е 20евроцента/кВт.ч. ,тогава цената за един работен час е:
0.5 кВт * 20 евро цента/кВт*ч.=10 евроцента/ч.
Връзка между SEER и EER/COP
Коефициентът на енергийната ефективност (EER) за специфичните охлаждатителни устройства представлява отношение на изходната мощност в режим охлаждане
(в Btu/Вт.ч.), спрямо входната ел. мощност (във ватове) спрямо дадена работна точка. EER основно се изчислява използвайки външнатемпература 95F и вътрешна температура (често на връщащия въздух) от 80F и 50% относителна влажност.
EER – ът е пряко свръзан с коефициента на преобразуване (COP ) използван най-често в термодинмаката , като основната разлика е, че COP при охладителните устрийства е с единица по-малко : като охладителния товар и електрическата енергия необходима за да задвижи мапината са измервани в едни и същи мерни единици, например ватове. Поради тази причина COP е универсален и може да се използв за всякакви системиили:
EER=COP*3.412
SEER се измерва в същите единици от Btu/Вт.ч. но вместо да се оценява като самостоятелно работно състояние., това представлява очакваната обща производителност за типичното състояние на времето в даде регион. SEER се изчислява със същата вътрешна температура, но с по-висок диапазон на външните тмеператури между 65 и 104 градуса по Фаренхайт, с определена процентност на времето на всеки от 8 бина за всеки през 5 градуса по Фаренхайт. Няма закономерност за различните климатични условия, в които се наблюдават промени. Това просто дава индикация как всъщност EER е засегнат от различните външни температури през целия охладителен сезон.
Стандартно EER за жилижни сгради с централна климатизация е = 0.875*SEER.SEER и е с по-висока стойност спрямо EER за същото оборудване на други .
По-детайлен метод за преобразуване от SEER до EER се използва тази формула:
EER= -0.02*SEER2 +1.12*SEER2
Забележка: този метод се използва само за репернно моделиране и не се предпочита за всички климатични условия.
SEER равен на 10 е приблизително еквивалентен на EER равен на 11 , а COP е равен на 3.43, което означава че 3.43 от топлинната енергия са преобразуват от вътре за тяло за да се получи работа която за задейства климатика или термопомпата.
jfdghjhthit45