В края на миналия век, в климатичните системи за пренасяне на топлина от една точка до друга се е използувал фреон R22. Поради неговото въздействие върху околната среда,изпускането му в атмосферата ,дори в малки количества,води до засилване на проблема с глобалното затопляне, постепенно се изобретява и започва да се произвежда фреон R410, който е многократно по-безвреден от R22. Днес почти всички климатични инсталации работят с фреон R410, който е и значително по-скъп. Високо квалифицираните монтажници имат обучение и сертификат за работа с фреони. Имат право да извършват проверка за херметичност на климатични инсталации,съдържащи 3 кг. и повече парникови газове.Те не допускат отделяне на фреон в атмосферата по време на монтажа. При фреон R410 е по-високо работното налягане спрямо R22 и трябва да се използуват по-дебелостенни медни тръби, а също трябва да бъде добавян в течно състояние, за разлика от фреон R22,който може да се добавя и в газообразно. Фреонът е базвреден за човека , но изпускането му в атмосферата, може да повлияе увеличаването на въглероден диоксид и да задълбочи проблема с глобалното затопляне в близка бъдеще.
В търговски обект имаме климатици с активен агент фреон410 4 кг, попадаме ли в изискванията на Наредбата относно веществата, които нарушават озоновия слой и трябва ли да водим досие на системите.
Да, за климатични инсталации всяка с количество над 3кг. хладилен агент – флуорникови парникови газове (между които е и R410A) е необходимо да се води досие на системата.