Видове филтри при климатиците
-електростатичен – представлява мека полиетиленова решетка, по която полепват прах и леки частици, той защитава топлообменника от наслоявания. Този филтър , периодично се сваля, измива , подсушава и връща обратно на мястото. По на наелектризирането той улавя както малки прашинки така и някои микроорганизми. Активният, карбонов филтър улавя и неутрализира цигарения дим, миризми и микроскопични частици с размери до 0,0001 мм.
Честотата на почистване на филтъра зависи от замърсеността на въздуха във съответния регион. Добре поне веднъж месечно, филтърът да се почиства при изключен климатик. В случаите когато е много мръсен въздуха е наложителна и по-често миене.По-фините филтри в климатика се подменят на определен период с нови.
Плазменият филтър неутрализира вируси, бактерии, алергени и др.,а по-едрите частици прах ,полени и мъхчета се привличат от електростатичният филтър и се натрупват там. Плазмата допълнително йонизира въздуха с отрицателни йони.
Някои климатици имат само йонизатор без плазмен филтър. Отрицателни йони има сред природата, около водопадите, морския бряг, планините. Йонизаторът много освежава въздуха, притова той може да се активира самостоятелно. Плазменият филтър и йонизаторът неутрализиран цигарения дим и неприятните миризми. Плазменият филтър е с много дълъг живот.
Почти всички филтри имат електростатичен филтър за фино пречистване на въздуха.Той обикновено е обработен с биологично активно вещество с антибактериално действие.
Катехиновият филтър е обработен с катехин- природен антисептик, от там е и името му.
Има и фотокаталитични електростатични филтри, те се възстановяват за няколко часа, след като се изложат на слънце и са на практика вечни.
Продават се климатици със самопочистващ се филтър, при който след определени часове работа на системата, започва самопочистване. При тях прахът се отлага в специална касета, която трябва да се почиства веднъж годишно. Много климатици имат индикатори, които светват при нужда от почистване на филтъра.