Според последните европейски изисквания за климатична техника, се въвеждат нови класове на енергийна ефективност, след най-високият клас А, използван доскоро, скалата е разширена с класовете А+, А++, А+++. Климатичните системи се оценяваха въз основа на коефицентите за трансформация (съотношението между консумирана и отдадена мощност ) на охлаждане и отопление-съответно -EER и COP. Вече се определя и сезонен коефициент на трансформация – съответно SEER ( на охлаждане) и SCOP (на отопление):
A+++ SEER>8.5 >SCOP 5.1
A++ 6.10<SEER A+ 5.60<SEER A 5.10<SEER B 4.60<SEER C 4.10<SEER D 3.60<SEER E 3.10<SEER
Сезонните коефициенти на трансформация при охлаждане – SEER и при отопление – SCOP, въведени от началото на 2013 г, като задължителни параметри на всеки климатик, обозначават енергийната ефективност. Определени са няколко реалистични измервателни точки при външна температура съответно 20 ̊С, 25 ̊С, 30 ̊С, 25 ̊С. В режим на охлаждане климатичните данни за Страсбург се използват за цяла Европа. В съответствие с температурните промени в Страсбург на отделните точки за измерване е зададена различна тежест. Например климатична система в режим на частичен товар, който представлява повече от 90% от режима на работа, получава съответно по-висока тежест по отношение на класифицирането в съответния клас на ефективност.
В режим отопление не може да се състави изчерпателно температурна характеристика за цяла Европа, поради което се определят три климатични зони в ЕС-Северна, Централна и Южна Европа, за които се съставят различни характеристики на натоварване. Всички измервателни точки са еднородни при външна температура съответно 12 ̊С, 7 ̊С и -7 ̊С