Какво представлява вакуумирането (вакумиране) при монтаж на климатиците и термопомпите и за какво се прави?
Често пъти при монтажа на климатици и термопомпи, монтажниците не извършват вакуумиране ( вакумиране ), а продухват тръбният път с фреон от допълнителна бутилка или от самият климатик, което не е правилно. Имаме загуба на фреон от климатика, което води до влошаване на параметрите му ERR, COP, мощност и влошава цикъла на размразяване ‘Defrost’, а и изхвърлянето на парникови газове в атмосферата е забранено. Най-важното, че по този начин, без вакуумиране ( вакуумиране ) на климатика, не може да се отстрани влагата която е по медните тръби. Такава винаги има и особено много ако се внасят тръбите от студено в топло помещение- тоест имаме кондензиране на влага по медните тръби. Правилният начин тя да се отстрани е чрез вакуумиране на тръбният път на климатика или тъй нареченото „Вакуумно сушене“.
Вакуумното (вакумно) сушене (Вакуумиране на климатик) е създаване на под-налягане вътре в медните тръби, чрез използването на вакуум помпа за монтаж на климатици, за да се изпари влагата и да се изхвърли извън системата.
При нормлно атмосферно налягане (760mmHg) точката на кипене (изпарявайки се) на водата е 100°C . Ако се създаде подналягане (вакум) вътре в тръбите чрез използване на ”вакум” помпа, точката на кипене бързо ще се намали . Влагата ще започне да кипи дори и при 10°C , а не при 100°C.
Нека да разгледаме графиката (ако кликнете върху нея можете да я видите в по-голям размер): Когато външната температура е 10°C , степента на вакуум трябва да се понижава до -755mmHg ,за да започне процеса на кипене (изпарение) на водата.
Това ни показва, че за да имаме Вакумно сушене трябва да постигнем подналягане (Вакум) под -755mmHg, (5Tora) или (667Pa), за да започне влагата да се изпарява и при температури м/у 10°C и 30°C околна температура.
Това ни показва, че за да имаме качествено вакумно сушене (Вакумиране на климатик) трябва да постигнем под-налягане (Вакуум) под -755mmHg, (5Tora) или (667Pa).
Това става с използването на вакуум помпа за монтаж на климатици, създадена за тази цел и поддържана в добро техническо състояние. Необходим и вакуумметър, за да се установи стойността на постигнатият вакуум, а не по слух както правят някой монтажници на климатици (термопомпи) и подценяват най-важната част от монтажа на климатика, а именно отстраняването на влагата, тъй като тя влошава работата на климатика, и разваля маслото на компресора, а от там и неговият живот не е много дълъг.