Битовите климатици се използват за дома, а за да се изгради добре работеща климатизация в заведения се използват професионални климатици и климатични системи. Сред най-често прилаганите решения са смукателно-нагнетателна вентилационна инсталация в комбинация със система за климатизация. Като се използват предимно вътрешни тела касетъчен или канален тип. Те са предпочитан вариант поради факта, че се монтират в окачен таван, като остават скрити за клиента, не заемат място и не нарушават интериорният дизайн.
Касетъчни климатици обикновено се поставят над централната част на помещението, което намалява вероятността от излишен шум и позволява създаването на равномерна температура в цялото помещение. Предимствата на касетъчния тип сплит система са равномерното разпределение на въздушната струя в четирите направления, което позволява използването им и за по-големи помещения. Те също така не нарушават общия вътрешен изглед на заведението, тъй като единствената видима част е декоративната решетка. Касетите могат да са еднопътна, двупътна или четирипътна-от това зависи в колко посоки ще се насочва въздухът.
Канални вътрешни тела се монтират във вентилационна система и разпределението на въздушния поток се осъществява по мрежата от въздуховоди. Основната разлика между каналните вътрешни тела и стенни, колонни и др. е в способността каналните да подават и свеж въздух отвън. Посредством системата от въздуховоди въздухът се подава в помещенията едновременно от няколко страни, а при необходимост е възможно и да се разпредели и в няколко помещения. Каналните климатици се използват за вграждане в системата за вентилация.
За по- големи заведения се използват многозонални климатични системи, при които се използват същите вътрешни тела, като при сплит системите. Също така могат да се поставят и чилъри в комбинация с конвектори, както и изграждането на централна климатична система, в която да са обединени всички необходими модули за комплексна обработка на въздуха.