Грифид Хотели се нуждаеха от решение с най-високо ниво на надеждност, енергийна ефективност и не на последно място впечатляващ дизайн, който да се слее с интериора на новия концептуален хотел – Вистамар. За да отговорим на високите изисквания, предложихме система SAMSUNG DVM S Heat Recovery за климатизация на ресторант и лоби в комбинация с производство на Битова Гореща Вода (БГВ) за целия хотел посредством оползотворяване на отпадната топлина.
Основните системи, обезпечаващи климатизацията и производството на БГВ са 2 на брой с обща номинална хладилна мощност 229.6кВт и обща мощност за БГВ 200кВт. Вътрешните тела за ресторант и лоби са 360 касети, подаването на пресен въздух е решено с високонапорни тела за канален монтаж, а производството на БГВ чрез високотемпературни хидромодули.
360 касетите предоставят максимално ниво на комфорт подавайки охладеният въздух хоризонтално, плътно по тавана. По този начин се предотвратяват неприятните студени течения, които създават стандартните четирипътни касети. Освен максимален комфорт за гостите на хотела, дизайна на касетите се вписва в цялостното интериорно решение. Това доведе до един напълно завършен продукт.
Високотемпературните хидромодули осигуряват производство на БГВ за целият хотел, посредством загряване на санитарни буферни съдове. Работоспособността на системата е гарантирана, тъй като ключовите компоненти са организирани в схема на работа „работен-резервен“.
Статистиката, която водим на база хотели, които сме изследвали, показва, че използването на конвенционални решения като електронагреватели, електрически котли, котли на нафта и подобни топлоизточници води до много сериозни разходи. По-точно, между 35% и 45% от разходите за енергия в един хотел се дължат на Битовата Гореща Вода. Системата, която изградихме използва отпадната топлина от охлаждането на лоби и ресторант, за да подгрява БГВ с много високо ниво на енергийна ефективност. Също така, БГВ е гарантирано, тъй като системите SAMSUNG DVM S HR могат да работят и в режим отопление когато няма нужда (или има малка нужда) от климатизация на хотела. Тогава БГВ се подгрява със стандартната ефективност на термопомпата, а отпадният студ от процеса се използва или за климатизация или се изхвърля. Стандартните хийт рекавъри системи с чилъри вода-вода или въздух-вода с десуперхийтъри са неприложими, тъй като могат да подгряват БГВ единствено когато хотелът има нужда от климатизация. Това води до проблеми, тъй като товаровите профили на БГВ и климатизация са напълно различни.
Не на последно място трябва да споменем и системата за управление и наблюдение, която улеснява крайните потребители и техническите лица на обекта. Системата се състои от тъчскрийн контролер и IP базиран сървър. Тъчсрийн централизираният контролер позволява бързо и интуитивно да бъдат контролирани всички вътрешни тела, както и да бъдат задавани различни таймери и забрани с цел пестене на енергия и предотвратяване на неоторизиран достъп до системата. IP базираният сървър е с интелигентна операционна система, която позволява да се създават неограничен брой контролни логики за управление на системите на база събития. В това се включват и 16 броя цифрови вода/изхода, чрез които могат да се интегрират външни устройства. Сървърът има интегриран сервизен софтуер, който позволява наблюдение на работата на системата от разстояние. Благодарение на това, при възникване на проблем, сервизните екипи имат възможността дистанционно да анализират проблема и да посетят обекта с готово решение.